Новини

14.12.2009 04:54:03

11 грудня 2009 року

Тимошенко хоче "нажитись" на антигрипових заходах?

11.12.2009 17:57

Найближче оточення Прем'єр-міністра зазначає, що за розгорнутою керівником Уряду кампанією боротьби з грипом стоять не стільки політичні, скільки економічні інтереси

 

Зокрема, у низці ЗМІ набула поширення інформація, що характеризуючи політичну складову вказаної проблеми, лідер БЮТ "вдало прикрилась" політикою лобіювання власних бізнес-інтересів — налагодження дієвих "схем" по закупівлі ліків, медичного обладнання, автомобілів швидкої допомоги тощо.

 

Крім того, зазначається, що "під шумок" Тимошенко призначала на відповідні посади в Кабінеті Міністрів осіб, які забезпечують та контролюють медичний вектор діяльності Уряду, в т.ч. "тінізація" процесу закупівлі ліків та медичного обладнання (саме з цим пов'язують призначення заступником міністра охорони здоров'я бізнесмена-фармацевта К.Куріщука).

 

Водночас прогнозується, що главауряду не поступиться в питанні виділення парламентом додаткових грошей на боротьбу з грипом, оскільки під ці кошти вже підписано попередні контракти та проведено відповідні розрахунки.

 

Тимошенко кинула рукавичку

Тимошенко кинула рукавичку медичній мафії
Уряд розпочинає в Україні масштабну реформу системи охорони здоров’я, яка назріла ще на початку 1990-х. На засіданні Кабміну в середу прем’єр-міністр Юлія Тимошенко визначила головні акценти й напрями реформування галузі. Розмах планів дає змогу говорити про те, що на посаді глави уряду Тимошенко має намір тільки дати поштовх початку життєво необхідних змін у медицині, на які знадобиться, можливо, кілька років.
Проти реформ у медичній сфері у всі роки незалежності традиційно були бізнесмени, які наживаються на занепаді галузі. Протистояти цьому багатому і впливовому лобі не наважувався досі жоден прем’єр-міністр або президент. Тимошенко заручилася підтримкою не тільки своєї команди, а і Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), яка цього року вперше за української державності пильно вивчила ситуацію в нашій медицині — під час епідемії грипу.
Керівники місії ВООЗ від свого імені та від імені ООН подякували Юлії Тимошенко за дії, що дали змогу зупинити поширення хвороби. Міжнародних експертів вразили як високий рівень персоналу й організації лікування, так і скрута, за якої працюють українські медики. Тимошенко, яка в останній місяць теж регулярно бувала в лікарнях, де спілкувалася з лікарями і пацієнтами, визнала, що медицину руйнували, навіть коли Україна зазнавала економічного піднесення.
— І сьогодні, під час світової фінансової кризи, наш уряд не тільки визначає заходи з боротьби з епідемією, другу і третю хвилю якої прогнозує ВООЗ. Водночас ми розглядаємо серйозні стратегічні питання реформування системи охорони здоров’я, — повідомляє прем’єр-міністр.
З-поміж першочергових заходів із протидії поширенню свинячого грипу прем’єр називає закупівлю державою необхідних ліків і устаткування. Акцент роблять насамперед на систему швидкої допомоги і мережу лікарень на місцях:
— Ми не маємо права залишити районні, міські, обласні лікарні без необхідного запасу медикаментів, без необхідного реанімаційного устаткування, без належним чином укомплектованих ”швидких”, — каже Юлія Тимошенко.
Крім того, уряд планує отримати новітню вакцину від свинячого грипу. Юлія Тимошенко підкреслила, що вакцинація в Україні буде добровільною. Але при цьому кожен охочий має дістати можливість зробити щеплення, здатне зберегти життя і здоров’я в період епідемії.
Аби забезпечити ці потреби бодай на третину, медицині потрібно 1 млрд грн. Напередодні позачергового засідання Верховної Ради Тимошенко закликає політиків не зводити передвиборні рахунки ціною життя тих людей, яких можна буде врятувати, якщо депутати ухвалять закупівлю засобів першої медичної допомоги. Глава уряду підкреслює, що необхідні кошти не буде надруковано під час додаткової емісії гривні й вони не вплинуть на макроекономічну ситуацію в країні. Заявляє, що 1 млрд грн — це доходи, отримані Національним банком, які згідно із законом мають бути у будь-якому разі перераховані до держбюджету.
— Глава Нацбанку персонально мені під час нашої зустрічі сказав, що такі доходи є, — пояснює прем’єр, — і вони можуть бути направлені на боротьбу з епідемією, і на підготовку до можливих нових спалахів хвороби.
Працівники Мінохоронздоров’я уточнюють: проблема з виділенням коштів виникла не через передвиборну кампанію, а з тієї причини, що руками політиків із Тимошенко бореться ”навколомедична мафія”, яка боїться реформ.
На засіданні уряду прем’єр-міністр повідомляє, що йдеться про докорінну реформу санітарно-епідеміологічної служби, яку останніми роками фактично знищували. Прем’єр планує відродити санепідемстанції і забезпечити їх новітнім устаткуванням:
— Ми в ухвалі зазначимо, що закупівля може проводитися виключно у виробників — ніяких посередників, корупції в таких речах я не допущу.
Паралельний уряд має намір створювати мережу державних аптек і посилити контроль над комерційними аптечними мережами, щоб не допустити повторення ”мародерства”, яке було в перші дні епідемії наприкінці жовтня.
Наступного року має відбутися повноцінна реформа всієї системи охорони здоров’я, яка дійде до кожної поліклініки й лікарні. Тимошенко вимагає зробити медицину справді доступною для пересічних громадян. Для цього уряд створив Раду медиків-фахівців, перше засідання якої призначили на 26 листопада.
— Рада складається з висококваліфікованих спеціалістів, які працюють у медичних установах і своєю працею довели, що мають необхідний рівень інтелекту, досвіду, знань, організаційних здібностей, — розповідає Тимошенко. Пояснює, що ці люди допоможуть уряду розробити і здійснити повноцінну реформу медицини. — Я дуже сподіваюся, що ми всі в цьому питанні будемо єдиною командою, яка бачить своє завдання в тому, аби дати країні сильну, сучасну, обладнану за останнім словом науки і техніки систему охорони здоров’я.
Варте уваги ось що: опитані працівники Мінохоронздоров’я й рядові лікарі висловлюють побоювання, що бізнесмени, звиклі заробляти мільйони доларів, удадуться до крайнощів, аби не дати прем’єру здійснити реформу. Відзначають, щойно глава уряду кине виклик тіньовим ділкам, її підтримають і медики, і пересічні громадяни. Вони втомилися від нерішучості політиків і життєво зацікавлені в медичній реформі.
Водночас політичні експерти переконані, що завершити реформування всіх галузей народного господарства вдасться тільки після подолання катастрофічних наслідків невдалої конституційної реформи 2004 року.
— Зробити це Юлії Тимошенко до снаги в разі її перемоги на виборах. Прем’єр повинен буде повернути керованість вертикалі влади, — вважає політолог Павло Булгак.
Інший експерт, Ярослав Макітра, заявляє, що реформа Конституції серйозно дезорганізовувала систему влади. Тому Юлії Тимошенко доведеться долати запеклий опір чиновницького апарату.
Сергій ГОНЧАРУК

Залишити новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.